Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου 2024 -

Κωπηλάσία

Τα συγχαρητήρια Μητσοτάκη για τους χάλκινους Ολυμπιονίκες της κωπηλασίας

«Τρίτωσε το καλό! Το ελληνικό δίδυμο της κωπηλασίας, στο βάθρο των Ολυμπιονικών. Συγχαρητήρια στον Πέτρο Γκαϊδατζή και τον Αντώνη Παπακωνσταντίνου για την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου!», αναφέρει ο πρωθυπουργός, Κυριάκος Μητσοτάκης, σε συγχαρητήρια ανάρτησή του για το χάλκινο των δύο αθλητών.

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Χάλκινο μετάλλιο στην κωπηλασία για Κοντού και Φίτσιου

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών της κωπηλασίας γυναικών οι Μιλένα Κοντού και Ζωή Φίτσιου.

Οι δυο αθλήτριες μετά από μια συναρπαστική κούρσα πήραν την τρίτη θέση στον τελικό του αγωνίσματος χαρίζοντας το τέταρτο μετάλλιο στη χώρα μας, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Πρόκειται για το 6o Ολυμπιακό μετάλλιο στην ελληνική κωπηλασία.

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Δύο χάλκινα μετάλλια στην κωπηλασία

Η ελληνική κωπηλασία ζει ιστορικές επιτυχίες στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024, με τα ελληνικά πληρώματα των Γκαϊδατζή – Παπακωνσταντίνου και Φίτσιου – Κοντού να χαρίζουν δύο χάλκινα μετάλλια στην Ελλάδα στο Παρίσι.

Στην τρίτη θέση τερμάτισαν στον τελικό του δίκοπου, στην κωπηλασία, o Αντώνης Παπακωνσταντίνου και ο Πέτρος Γκαϊδατζής στο σκιφ ελαφρών βαρών.

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Στον τελικό της κωπηλασίας ο Στέφανος Ντούσκος

Ο Στέφανος Ντούσκος εξασφάλισε την πρόκρισή του στον μεγάλο τελικό του σκιφ της ολυμπιακής ρεγκάτας.

Ο έλληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στη δεύτερη προκριματική σειρά και τερμάτισε στην τρίτη προνομιούχο θέση (προκρίνονταν οι τρεις πρώτοι από κάθε σειρά) με χρόνο 6:40.78.

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Στον τελικό της κωπηλασίας Μπούρμπου και Αναστασιάδου

Οι δύο ελληνίδες κωπηλάτριες πραγματοποίησαν μία τρομερή εμφάνιση στον ημιτελικό της δικώπου και θα διεκδικήσουν Ολυμπιακό μετάλλιο.

Συγκεκριμένα, η Χριστίνα Μπούρμπου και η Ευαγγελία Αναστασιάδου τερμάτισαν στην 3η θέση σε 7:18.28. Κάπως έτσι, πήραν μία σπουδαία πρόκριση για τον τελικό του αγωνίσματος στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Αυτός είναι ο Τρικαλινός που κωπηλατεί 3 μερόνυκτα από τη Βαρκελώνη στην Ίμπιζα για καλό σκοπό!

Ο τρικαλινής καταγωγής Κωνσταντίνος Παπανικολάου συμμετέχει στον αγώνα ΝΟΜΑΝ.

Πρόκειται για αγώνα 200 μιλίων ασταμάτητης Κωπηλασίας τριών ημερών και νυκτών και θα διασχίσει κωπηλατώντας την απόσταση από Βαρκελώνη στην Ίμπιζα.