Κυριακή 12 Μαΐου 2024 -

ιστιοπλοια

Ιστιοπλοϊα: Χάλκινο μετάλλιο για Παππά -Τσαμοπούλου στο Πανευρωπαϊκό

Ένα εκπληκτικό και μοναδικό σερί επιτυχιών για τα δρώμενα της ελληνικής ιστιοπλοϊας συνεχίζει το δίδυμο Μελίνα Παππά-Μαρία Τσαμοπούλου στην κατηγορία του 420. Σε λιγότερο από έναν μήνα από την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Γυναικών, επιτυχία που ήρθε μετά από πέντε χρόνια για την Ελλάδα, κατέκτησαν στην Ισπανία το χάλκινο μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα u19.

Αρωμα Ολυμπιακών Αγώνων για Μάντη-Καγιαλή -Συμμετέχουν στον πρώτο αγώνα που διεξάγεται στην Ιαπωνίας

Ξεκίνησε σήμερα στην Ενοσίμα της Ιαπωνίας ο πρώτος γύρος του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ιστιοπλοΐας 2019.

Ιστιοπλοία: Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 420 κατέκτησαν η Μελίνα Παππά με τη Μαρία Τσαμοπούλου

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ιστιοπλοίας στην κατηγορία 420 το οποίο διοργανώθηκε στην Πάρο για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.  Συμμετείχαν 35 πληρώματα και  υπήρχαν τρεις κατηγορίες. Ανδρών-Γυναικών, U 19 και U 17.

Ιστιοπλοΐα: Τέταρτοι στο Παγκόσμιο Κύπελλο οι Μάντης - Καγιαλής

Την 4η θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ιστιοπλοΐας στο Μαϊάμι κατέλαβαν τελικά οι Ολυμπιονίκες Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής, συγκεντρώνοντας 66 βαθμούς ποινής σε σύνολο 10 ιστιοδρομιών.

Ιστιοπλοΐα: Χάλκινο μετάλλιο για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Optimist

Νέα διεθνή επιτυχία για την ελληνική ιστιοπλοΐα. Τη φορά αυτή στην κατηγορία των optimist που αγωνίζονται αθλητές/αθλήτριες έως 15 ετών.

Θρίαμβος στην ελληνική ιστιοπλοΐα με δύο χρυσά και ένα χάλκινο

Η ελληνική ιστιοπλοΐα συνεχίζει να γράφει χρυσές σελίδες στον αθλητισμό. Αυτή τη φορά διέπρεψε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα  του Ιέρ της Γαλλίας. Εκεί όπου οι χάλκινοι ολυμπιονίκες Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής πήραν την τρίτη θέση στην κατηγορία 470 δείχνοντας ότι παραμένουμε σταθερά στην κορυφή και δεν επαναπαύονται στην επιτυχία τους στο Ρίο.