Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024 -

Στα ημιτελικά η Σάκκαρη! Εντυπωσιακή η Ελληνίδα τενίστρια στη Σεούλ - Δείτε ΒΙΝΤΕΟ!

Η Μαρία Σάκκαρη συνέχισε τις εξαιρετικές της εμφανίσεις στο Κορέα Όπεν και παίρνοντας τη νίκη με 2-1 σετ επί της Ιρίνα Μπέγκου, προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης, έχοντας πλέον την ευκαιρία για το δεύτερο τελικό WTP της ιστορίας της.
«Σαρώνει» η Σάκκαρη στη Σεούλ! Η Ελληνίδα τενίστρια απέκλεισε στα προημιτελικά το Νο 55 του κόσμου, Ιρίνα Μπέγκου, με 2-1 (6-3, 4-6, 6-4) σετ και πλέον βρίσκεται μια «ανάσα» από το δεύτερο τελικό της καριέρας της, μετά το Σαν Χοσέ.

Το Νο 32 της παγκόσμιας κατάταξης, δυσκολεύτηκε αρκετά από τη Ρουμάνα τενίστρια και χρειάστηκε 2 ώρες και 48 λεπτά για να καταβάλλει την αντίπαλό της και να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Εκεί η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Κίκι Μπέρτενς, Νο 2 του ταμπλό και Νο 12 στον κόσμο, η οποία και απέκλεισε την 29χρονη Ρωσίδα Εβγκένια Ροντίνα (Νο 84), με ανατροπή στο ματς 3-6, 6-3, 6-0.